Obowiązek przeprowadzania oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy i jego dokumentowania, stosowania niezbędnych środków, informowania pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami jest podstawą profilaktycznej ochrony zdrowia pracowników w zakładzie pracy.
Przeprowadzenie oceny ryzyka zawodowego jest podstawowym obowiązkiem pracodawcy wynikającym z art. 226 Kodeksu pracy:
„Pracodawca:
- ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko.
- informuje pracowników o ryzyku zawodowym , które wiąże się z wykonywaną pracą oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami".
Dodatkowo § 39. 1 rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp mówi że:
„Pracodawca jest obowiązany oceniać i dokumentować ryzyko zawodowe, występujące przy określonych pracach, oraz stosować niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. W szczególności pracodawca jest obowiązany:
- zapewnić organizację pracy i stanowisk pracy w sposób zabezpieczający pracowników przed zagrożeniami wypadkowymi oraz oddziaływaniem czynników szkodliwych dla zdrowia i uciążliwości,
- zapewnić likwidację zagrożeń dla zdrowia i życia pracowników głównie przez stosowanie technologii, urządzeń, materiałów i substancji nie powodujących takich zagrożeń.
Należy pamiętać, że ocenę ryzyka przeprowadzamy:
- przy tworzeniu nowych stanowisk pracy,
- po wprowadzeniu zmian w stosowanych środkach ochronnych,
- w wypadku istotnych zmian organizacyjnych i technologicznych,
- w razie zdarzenia wypadkowego na danym stanowisku.
Świadczymy usługi w zakresie opracowywania oceny ryzyka zawodowego. Szacowanie ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy oparte jest o obowiązujące normy prawne i znacząco podnosi poziom bezpieczeństwa pracy w zakładzie pracy.